Bizden Haberler

Holep Yöntemi ile Prostat Tedavisi

İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan prostat hastalıkları, erkeklerin hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İdrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olan iyi huylu prostat büyümesi de, hastaların fiziksel sağlığının yanında psikolojilerini;  iş, sosyal ve cinsel yaşamlarını da olumsuz etkileyebiliyor.  Bu hastalığın tedavisinde HoLEP yöntemi önemli bir yer tutuyor. 
 
HoLEP nedir? (Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu)
İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde, ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel cerrahi bir yöntemdir.  Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen kapalı bir işlemdir. Büyük prostatlarda açık cerrahiye benzer sonuçlar veren konforlu bir yöntemdir. Günümüzde prostatın cerrahi tedavisinde altın standart tedavi olarak kabul edilmektedir.
 
HoLEP Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
HoLEP yöntemi; kapalı ameliyat yöntemiyle, herhangi bir kesi veya ek girişime gerek duyulmadan uygulanan bir yöntem olduğundan, prostat cerrahisinde kullanılan diğer girişimlere kıyasla bazı avantajlara sahiptir.
1. Holmium Laser ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır.
2. Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir.
3. Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır.
4. Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez.
5. Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir.
6. Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır.
7. Hasta çok rahat idrar yapar.
8. Her büyüklükte prostata yapılabilir.
9. Prostatın sonradan büyüyen kısmı (Adenom) tamamen çıkarılmış olduğundan dolayı, ileriki senelerde tekrar büyüme çok nadirdir.
 
Hastanemizde Holep Yöntemi ile prostat ameliyatı Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali CENKER, Op. Dr. Metin ÇİZMECİOĞLU ve Op. dr. Mithat KIVRAK tarafından başarı ile gerçekleşmektedir.
Kayıt Tarihi: 01.09.2022        Görüntülenme: 4700