Bizden Haberler

Sünnet İçin En İdeal Zaman Yarıyıl Tatili

Sünnet için ebeveynlerin en çok tercih ettiği zamanlardan biri olan yarıyıl tatili, hava koşullarından dolayı uzmanlarca da tavsiye ediliyor. Akademi Konya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Metin ÇİZMECİOĞLU, kış aylarında yapılan sünnet işleminin olumlu yönlerini anlattı.
 
Yarıyıl tatilinin yaklaşmasını fırsat bilen veliler, sünnet hazırlıklarına başladı. Nitekim havaların sıcak olmaması ve dışarıda yapılan aktivitelerdeki kısıt nedeniyle yarıyıl tatili sünnet için en uygun zamanlardan biri.
 
Peki, yarıyıl tatilinde sünnet olmak hem çocuğa hem de ebeveyne ne gibi avantajlar sağlar? 
 
Akademi Konya Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Metin Çizmecioğlu , sünnet söz konusu olduğunda sömestr tatilinin hem çocuk hem de anne babalar için en uygun dönemlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. 
 
Çizmecioğlu, “Bu dönemde havaların serin olmasından dolayı çocuk bunalmadan rahat bir istirahat dönemi geçirir. Yazın çocukların çok sevdikleri bisiklete binmek, havuza girmek gibi aktivitelerden kısa süre için olsa da uzak kalmaları gerekmez. Aileler yaz tatili planlarını sünnet işleminden bağımsız olarak yapabilir. Ayrıca yazın hem çocuğun arkadaşlarının hem de diğer aile dostlarının farklı noktalara dağıldığı düşünüldüğünde en önemli geleneklerimizden biri olan sünnet seremonileri için de sömestr tatili avantajlı bir zamandır. Çocuk tüm sevdikleriyle bu önemli olayı paylaşabilir” dedi.
 
Hastanemizde Şubat ayı en yoğun geçirdiğimiz dönemlerden oluyor. Çocuklarını yaz aylarının yoğun temposuna girmeden önce sünnet ettirmek isteyen aileler kış ortasındaki bu kısa molayı tercih ediyor” dedi. 
 
Ailelerin kafasında sünnet konusunda pek çok soru işareti olduğunu anlatan Çizmecioğlu, bu operasyonun ehil ellerde yapılması gereken bir işlem olduğuna dikkat çekiyor. Çizmecioğlu, “Sünnet tecrübeli bir uzmanın yapması gereken cerrahi bir işlemdir. Her ne kadar küçük bir cerrahi operasyon gibi gözükse de toplumumuzda sağlık dışında, dini, sosyal ve geleneksel açılardan da çok önem taşır. Lokal anestezi altında yapıldığında tecrübe ve bilgi çok daha önem kazanır” diyor. 
Kayıt Tarihi: 25.01.2022        Görüntülenme: 299