Sağlık Haberleri

Elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyor mu?

Elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyor mu?

Kan dolaşımınızda bir problem olabilir.

Kan dolaşımının zayıf olması, vücuttaki bazı bölgeleri etkileyerek üşüme hissi yaratabilir. Zayıf dolaşım, ayaklarınızın düzenli olarak soğuk olmasına neden olur.Sigara içimi, uzun süreli oturarak çalışma şekli ve aşağı da sıradığımız durumlarda buna yol açabilir.

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücreleri eksikliğiniz olduğunda gelişir. Bu özellikle şiddetli anemi vakalarında soğuk ayakların başka bir yaygın nedenidir.

Hipotiroidi

Bu durum tiroid az olduğunda ve yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu vücudun metabolizmasına engel olur. Metabolizma hem kalp atışı hem de vücudun sıcaklığını kontrol ettiği için, düşük bir tiroid, dolaşım ve soğuk ayakların azalmasına katkıda bulunabilir.

Yüksek stres

Yüksek stres ve anksiyete durumunda olmak soğuk ayaklara neden olabilir. Vücudun strese veya sinirliliğe karşı doğal tepkilerinden biri, adrenalini kan dolaşımına pompalamaktır. Stres ve gerginliğin azaltılması, bu durumlarda semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı

Sıklıkla görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, arterlerin daralmasına ve dokularda kan akışının azalmasına neden olarak soğuk ayaklara neden olabilir.

Soğuk ayakların diğer daha az yaygın nedenleri şunlardır:

- Periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı arterlerin daralması

- Kan damarlarının spazm olduğu Raynaud fenomeni

- Sinirlerde hasar meydana gelmesi

 

 

Kayıt Tarihi: 06.01.2020        Görüntülenme: 96669