Sağlık Haberleri

Okul Döneminde Çocuk Sağlığı

Okulda bulaşan hastalıklardan korunmak için yapmanız gerekenler;

 

 • Okul öncesi sağlık kontrollerini yaptırın!
  Çocuklar mutlaka okul öncesi genel bir doktor kontrolünden geçmelidir. Çocuğun sürekli tekrarlayan hastalıkları varsa bunların tetkik, tedavi ve takibinin yapılması önemlidir. Çocuğun eksik kalan bir aşısı varsa mutlaka tamamlanmalıdır. Risk grubunda olan çocuklara örneğin astımı, kronik kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı ve diyabeti olanlara mevsimsel grip aşısı yapılmalıdır.

 

 • Dengeli ve kaliteli beslenme önemli!
  Çocuğun okul döneminde bağışıklığını güçlü tutmak için dengeli ve kaliteli beslenmesi sağlanmalıdır. Çocuklar abur cubur gıdalardan uzak tutulmalı, günlük beslenmelerine kuvvetli bir kahvaltı öğünü ile başlanmalı, gün içinde taze ve kuru meyveler, süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt – kefir gibi probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi sağlanmalıdır

 

 • Hijyen kurallarını öğretin!
  Hastalıklardan korunmanın en önemli kriteri hijyen kurallarına uymaktır. Çocuklara hapşırırken enfeksiyonların yayılmasını engellemek için kağıt mendil kullanmaları öğretilmelidir. Enfeksiyonlar en çok çocukların ellerini ve kirli materyalleri ağzına sokmaları ile yayılır. Bu nedenle çocuğa yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıkarken ellerini en az 20 saniye süre ile su ve sabun ile yıkaması öğretilmelidir.

 

 • Mevsimine göre kıyafet giydirin.
  Çok ince veya çok kalın kıyafetler yerine ince katlardan oluşan bir giyim tarzı tercih edilebilir. Sınıfta ve diğer yaşam alanlarında ortam ısısı, konfor ısısı olarak kabul edilen 22-24 dereceler arasında olmalıdır. Sınıf ortamları sık sık havalandırılmalıdır. Genel anlamda çocuklarınızı kalabalık ortamlardan korumalısınız, özellikle hastalık bulaşma riskinin çok yüksek olduğu çocuk oyun alanlarından uzak tutmanızda yarar var.

 

 • Hasta çocuğunuzu okula göndermeyin!                                                                                                                                                                Hasta çocukların okula gönderilmemesi hem çocukların evde dinlenmesi hem de virüsün yayılmaması ve diğer çocukların hastalanmaması için önemlidir. Bu konuya veliler ve okul yönetiminin hassasiyet göstermesi önemlidir

 

 • Çocukların geçirdiği hastalıkların çoğu virüs kaynaklı olduğu için gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.Çocuklarda var olan şikayetlere göre örneğin ateşi varsa ateş düşürücü şurup vermek, burun tıkanıklığı varsa burun açıcı spreyler kullanılabilir.   Hastalık belirtileri artarak devam ettiği takdirde ve özellikle dirençli düşmeyen ateşleri, yoğun öksürük ve nefes darlığı olduğu takdirde mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

 

Kayıt Tarihi: 04.09.2023        Görüntülenme: 813